Rodzaje dachówek a mycie i konserwacja dachówki

Na polskich dachach znajdują się dachówki różnego rodzaju, typu, kształtu cechujących się różnymi właściwościami. W poniższym artykule omówimy najczęściej spotykane rodzaje dachów w Polsce i powiemy jak konserwować dachówki aby ich właściwości techniczne i wizualne były na najwyższym poziomie przez cały okres eksploatacyjny.

Rodzaje dachówek

Ze względu na materiał budulcowy dachówki dzielimy na dwa podstawowe rodzaje pokryć dachowych.

 1. dachówki ceramiczne
 2. dachówki cementowe (betonowe)

Pozostałych pokryć dachowych (blacha, gont, strzecha) nie omawiamy w tym artykule.

Dachówki ceramiczne

Jak sama nazwa wskazuje dachówki ceramiczne wykonane są z ceramiki. Jest to glina wypalana w wysokiej temperaturze.

Dachówki ceramiczne charakteryzują się:

 1. trwałość – są długowieczne
 2. wytrzymałość – są twarde i ciężkie
 3. szklistym wyglądem
 4. dłużej utrzymują czystość ze względu na szklistą powierzchnie

Dachówki betonowe (cementowe)

Dachówki betonowe ( dachówki cementowe ) wykonane są z betonu oraz wykończone warstwą szkliwa ceramicznego. Szkliwo zapewnia ochronę techniczną oraz imituje wygląd dachówki ceramicznej.

Dachówki betonowe charakteryzują się:

 1. mniejszym ciężarem względem dachówek ceramicznych
 2. mniejszą ceną zakupu
 3. łatwiej ulegają zabrudzeniom ze względu na porowatą powierzchnie

Dachówki ceramiczne i betonowe ( cementowe ) mają stosunkowo długą żywotność od 50 do 100 lat. Różnią się znacząco wagą. Dachówki betonowe ważą od 35 do 55 kg na m2. Dachówki ceramiczne ważą od 40 do 80 kg na m2. Przy dużych dachach powyżej 300m2 jest to znaczna różnica w obciążeniu budynku.

Typ dachówki a mycie dachówki

Dachówka karpiówka, czyli płaska dachówka bez żłobień. Jest to płaska dachówka układana jedna na drugą w łuskę lub koronkę.

Mycie dachówki karpiówki

Mycie karpiówki jest jednym z trudniejszych zadań. Trudności polegają na tym, ze karpiówka nie posiada żłobień, wgłębień ani powierzchni która ułatwiałaby bezpieczne chodzenie szklistej powierzchni. Innymi słowy – jest bardzo ślisko i nie ma jak się zaprzeć na karpiówce. W związku z tym polecamy tylko firmy z doświadczonymi pracownikami – alpinistami ( np. Brudtech). Dodatkowo karpiówki są stosunkowo cienkie. W związku z tym łatwo znaleźć taką dachówkę, która będzie mniej wytrzymalsza po kilkunastoletnim okresie eksploatacji i pęknie pod wpływem nacisku. Podczas eksploatacji dachówka karpiówka pracuje i układa się na budynku. Wewnętrzna strona dachówki wykrusza się z czasem, a jej małe fragmenty dostają się pod płytki dachówek z niższego rzędu. Podczas prac mycia dachówki karpiówki zdarza się że takie wykruszenie z dachówki powoduje podczas nadepnięcia na płytkę jej przepołowienie – pęknięcie. Jeśli zdecydujecie się Państwo na mycie karpiówki zalecamy o zadbanie o odpowiednią ilość dachówek na wymianę.

Dachówki tradycyjne stosowane w polskim budownictwie np. typu mnich-mniszka. Dawniej nazywane dachówkami klasztornymi.

Dachówki zakładkowe jest to dachówka ciągniona mająca przy dłuższych krawędziach z jednej strony żłobki, a ze strony przeciwnej – odpowiednio występy, nad którymi umieszczona jest wypukła fala, przykrywająca miejsce bocznego połączenia dachówek.

W ramach tych podstawowych grup w polskim budownictwie możemy znaleźć następujące rodzaje dachówek:

 1. karpiówki
 2. marsylki
 3. dachówki renesansowe
 4. dachówki holenderskie (OVH, esówka, Madura)
 5. mnich–mniszki (klasztorne)
 6. dachówki reńskie i romańskie
 7. dachówki płaskie (nowoczesne).

Mycie dachówki a wykończenie dachówki

Wykończenie dachówki jest jednym z istotnych aspektów wpływających na sposób konserwacji dachówki. Mycie dachówki powinno odbywać się częściej na powierzchniach porowatych, które łatwiej absorbują zabrudzenie. Dachówki glazurowane, szkliwione łatwiej się oczyszczają podczas deszczów z uwagi na szkliwioną powierzchnie.

Ze względu na połysk dachówki (ceramicznej i betonowej) występują następujące warstwy wykończenia:

Dachówka naturalna jest to dachówka o naturalnym wyglądzie i matowej porowatej powierzchni.

Dachówka angoba – angobowana. Jest to dachówka o wykończeniu półmatowym.

Dachówka angoba szlachetna jest to dachówka o wyraźnym szlachetnym połysku.

Dachówka glazura jest to dachówka o bardzo silnym połysku.

Kolor dachówki a mycie dachówki

Najczęściej stosowanym kolorem dachówki jest kolor czerwony i jego odcienie imitujące naturalną cegłę.

Drugą grupą zyskująca na popularności jest grupa kolorów czerni i grafitu.

Kolor dachówki ma wpływ na to jak często inwestorzy decydują się na mycie dachów. Na kolorze czarnym, grafitowym i ich odcieniach, szczególnie z daleka, nie widać zabrudzeń. Kontrakt kolorów jest zbyt mały i często jest nieuchwytny dla oka. Czy to dobrze czy źle? My uważamy, że jest to wada, ponieważ z punktu widzenia wytrzymałości i technicznych aspektów dachówki dachówka powinna być czysta i wolna od skażenia mikrobiologicznego. Dlaczego? Mech, glony i porosty znajdujące się na powierzchni dachówki, zżerają zewnętrzną warstwę dachówki – jej szkliwo. W zakamarkach i łączeniach miedzy dachówkami gdzie wilgoć panuje najdłużej rozpoczyna się rozprzestrzenianie skażenia mikrobiologicznego po powierzchni dachu. Gdy tego nie widzimy nie jesteśmy podjąć decyzji o myciu dachu w odpowiednim momencie.

Dachówki w kolorze czerwonym i ceglastym ze względu na większy kontrast miedzy kolorem a zabrudzeniami szybciej powiedzą nam kiedy myć dachówkę.

Szczelność dachu a mycie dachówki

Bardzo ważnym aspektem podczas mycia dachówki jest szczelność dachu. Podłoże pod dachówką w najlepszym wydaniu powinno być deskowane, obustronnie wyłożone folią wodoszczelną lub innym uszczelnieniem. Ponad to okna dachowe powinny mieć dobrze wykonane i dość szerokie opierzenie z blachy odpowiednio uszczelnione. Należy pamiętać o tym, iż po kilkunastu latach użytkowania uszczelniacze nie muszą być w 100% skuteczne. Na dachu różnice temperatur w ciągu roku sięgają ponad 60*C. W związku z tym należy brać pod uwagę, że podczas mycia dachówki istnieje ryzyko wystąpienia przecieków. Nie mniej jednak lepiej wymienić uszczelnienia podczas prac konserwacyjnych aniżeli po szkodzie.firma - mycie dachówki
Firma – mycie dachówki

  Najnowsze komentarze